טיפול פסיכודינאמי התייחסותי 

הגישה ההתיחסותית הינה גישה עדכנית, המבינה את התפתחות העצמי במסגרת אינטראקציה עם הזולת ועם השפה. החוויות אינן תוך נפשיות בלבד (קונפליקטים, דחפים) אלא כתוצר של אינטראקציה בין אישית. על כן הטיפול נותן מקום והכרה הדדית להשפעות הללו במרחב מגדל ומרפא. 

 

על פי השקפה זו ההפנמות הנפשיות אינן של יחסי הורה ילד בלבד (יחסי אובייקט) אלא במערכת מורכבת יותר שבה האני מתעצב בתוך קשר והשפעה הדדית עם דמויות משמעותיות וגם עם החברה והתרבות. כך לדוגמא ישנה הכרה שהחיים בחברה שנותנת ערך לאוטונומיה על פני תלות מבנה בכך חוויה ומבנים נפשיים. מתוך ההבנה הזו בטיפול התייחסותי נשאף להתבונן בהתקיימות הסוגיות הללו ביחסים הטיפוליים כמרחב לעבודה והתפתחות נפשית. 

 

 

לקריאה נוספת 

טיפול פרטני בטראומה וטראומה מורכבת
* ליווי והתערבות עם בני משפחה (בני/ות זוג, הורים, ילדים)

טיפול בטראומה מורכבת הינו טיפול נפשי המתבסס על העקרונות של טיפול פסיכותרפי, לצד זה נדרשים ידע ומומחיות אשר לוקחים בחשבון את עומקן ונרחבותן של ההשכלות הנפשיות. המתמודדות עם טראומה מורכבת (לרוב) חוו פגיעה מתמשכת על ידי האחראיים להן. טראומה שכזו היא בראש ובראשונה טראומה של אמון על כן האפשרות לפנות לעזרה, ולהתחיל טיפול כרוכה בחששות רבים.

החיים בצל פגיעה מתמשכת, בחוויה פיזית ורגשית בלתי נסבלת, מותירים את הנפגעות בסיפור של כאב וסבל בלתי מנוסח שממשיך לספר את עצמו בנפשן ובגופן.

 לאורך השנים ועל מנת לשרוד ולתפקד מוצאות הנפגעות את הדרך להימנע מהכאב או להפיגו. הנפגעות מגיעות לטיפול בד"כ כאשר המנגנונים שעבדו עד עכשיו כבר לא מצליחים לוסת את הסבל הנפשי. בשלב זה יעשה שימוש בכלים של הטיפול הדיאקלקטי התנהגותי המסייע, בין היתר,  ברכישת מיומנויות ויסות.

 התחלת טיפול עלולה להיות מעוררת חרדה ומציפה; על כן הטיפול בטראומה הינו טיפולי המבוסס על שלבים. בתחילת הטיפול נעסוק בעיקר בבניית תשתית להתמודדות עם רגשות קשים, השגת ביטחון אישי, ברית טיפולית, טיפול בסימפטומים פיזיולוגיים, רכישת מיומנויות ויסות ועוד. לאחר שמושגת יציבות יחסית במערכת הרגשית, הבריאותית והתפקודית והקשר הטיפולי יציב, נתחיל לתת מקום רב יותר לתכנים ורגשות טרואמטיים תוך הקשבה לקצב של המטופלת. בשלב השלישי יעשה תהליך של אינטגרציה.  כמובן שהתהליך לא לינארי אך זו מסגרת מנחה. 

* טיפול וליווי לבני משפחה 

החיים עם טראומה מורכבת מביאים קשיים לא רק לנפגעות, גם הקרובים להן מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים. המערכת המשפחתית כולה והמערכת הזוגית בפרט מתמודדת עם השלכות הטראומה הנפשית. נסיוני לימד אותי שפעמים רבות עולה צורך לתת מענה טיפולי לבני משפחה של נפגעות/ים. על המענה להיות מענה שמבין שפה של טראומה מורכבת ויכול לסייע בהתמודדות האישית והתמיכה בתהליך הטיפולי לבת/ן המשפחה. 

גוף ידע רחב קיים בנוגע להשלכות הטראומה על בנות זוגן של גברים שהשתתפו בקרב. ישנה השפעה ישירה על רווחת בת הזוג ואיכות המערכת הזוגית. בנות זוג דיווחו על תסמינים פוסט טרואמטיים מגוונים, על אף שלא נחשפו לאירוע הטראומטי באופן ישיר. התופעה בה הקרובים לנפגעים "נדבקים" בסימפטומים פוסט טרואמטיים כגון: דריכות, סיוטי לילה ואף התקפי חרדה לגרויים שמזכירים את הטראומה של הקרוב להם נקראת "טראומטיזציה משנית". ההתמודדויות הללו מעוררות מצוקה וקשיים לבני הזוג וכן במערכת הזוגית. 

כיצד התערבות עם בני משפחה יכולה לסייע ? 

הטיפול הנפשי בנפגעות טראומה מסייע בהקלת הסימפטומים ובכך מקל על המערכת המשפחתית והזוגית. בנוסף תמיכת והכלה מצד בן הזוג נמצאה כגורם מסייע למטופלות. מתן מידע לבני הזוג והקרובים לגבי פוסט טראומה והשלכותיה מסייעים בהבנה לגבי התהליך הטיפולי, ונותנים תחושת שליטה ומפחיתים חוסר ודאות וחרדה. האפשרות לקבל תמיכה, השתתפות וייעוץ מגורם מקצועי המתמחה בטראומה, היא בעלת פוטנציאל לסייע לבן הזוג ולמערכת המשפחתית להתמודד עם השלכות הטראומה הראשונית והמשנית. מכך שטיפול וליווי לבני משפחתן של נפגעות הוא משאב חשוב בתהליך הטיפולי.

 

הטיפול בנפגע/ת ובבן/ת המשפחה יעשה על ידי מטפלים שונים. 

טיפול במתבגרים, והתערבות עם הוריהם

גיל ההתבגרות הינה תקופה סוערת ומאתגרת למתבגר/ת ולהוריה/ו. 

כדי לתת הצצה לחוויה של מתבגרת אביא ציטוט מתוך הספר  "החברה הגאונה" של אלנה פרנטה. 

"חשתי עצב גדול, שאף לא היה מוגדר, גדל, גדל, גדל עד לנקודה שבה כלל לא התחשק לי לצאת מהבית...

כבר לא הייתי מרוצה מעצמי, הכול נראה לי כעור. הבטתי בעצמי במראה ולא ראיתי מה שרציתי לראות. השיער הבלונדיני נהיה ערמוני.

היה לי אף רחב, פחוס. כל הגוף שלי המשיך להתפשט, אבל מבלי שאצמח לגובה. גם העור שלי החל להיפגם: על המצח, על הסנטר, סביב הלסתות התרבו איים של נפיחויות אדמדמות, שאחרי כך נהיו סגולות, ולבסוף פיתחו נקודות צהבהבות." 

החוויה של בדידות, חריגות ועצב הם חוויה שמלווה בני ובנות נוער רבים, זאת לצד שינויים פיזיולוגים מהירים ודרסטיים ותחושות פיזיות לא מוכרות. תחושת הזרות מהגוף ומהמשפחה לצד חיפוש אחר הזהות שלי והערכים שלי, הם חוויה מכוננת אך מורכבת ואף קשה לעיתים. החוויה המורכבת הזו הינה חווית התבגרות נורמטיבית וטבעית. כאשר שינויים אלו פוגשים נער/ה עם קשים חברתיים, שינויים במבנה המשפחתי (גירושין/ מוות של הורה), טראומה או כל משבר חיים אחר תקופה זו עשויה להיות מציפה וכואבת. השינויים בעולם החיצוני והפנימי של המתבגר/ת מורכבים גם עבור ההורים אשר נדרשים להתאים את הפרקטיקות ההוריות שלהם לצרכים המשתנים וזו משימה מאתגרת. 

 

צפות שאלו רבות:

איך אני נשאר/ת הורה מעורב/ת מבלי לחדור למרחבים הפרטיים ? 

מתי התנהגות של מרד ובחינת גבולות הופכת לסיכון המצריך התערבות אקטיבית יותר ? 

האם שעות רבות של שינה והתבודדות אמורות להדאיג אותי ? 

אם השאלות נשמעות לך מוכרות ואת/ה רוצה מרחב לשיח וחשיבה משותפת 

אם את/ה חש/ה שבתכם/בנכם במצוקה ורוצה להתיעץ לגבי טיפול עבורה/ו 

מוזמנות/ים ליצור עימי קשר. 

הדרכה והכשרת אנשי מקצוע

במהלך 10 השנים האחרונות עסקתי בהדרכה וליווי צוותים טיפוליים וחינוכיים במסגרות טיפוליות (פנימיות, הוסטלים, בתים חמים, משפחתונים). 

עבודה במסגרת אינטנסיבית הינה התמודדות מקצועית מאתגרת ומציפה. 

אני מציעה: 

הדרכה פרטנית לכל קשת התפקידים (תפקידי ניהול, ניהול מקועי, עו"ס, מדריכות/ים, שנת שרות ושרות לאומי).

באמצעות ליווי קבוע ובטוח נייצר אחזקה נפשית ומקצועית  שתסייע בהתמודדות עם שגרת העבודה. 

ההדרכה מאפשרת רפלקציה לתהליכים הארגוניים, הבין אישיים והתוך נפשיים של המודרך/ת.

המרחב הרפלקטיבי הוא התשתית עליה נבנים תהליכי ריפוי והתפתחות של העובד/ת והמטופלות/ים שלה/ו. 

הדרכה קבוצתית 

עבודה במסגרות כוללניות עם תכנים קשים ומורכבים מותירה פעמים רבות את העובדות/ים בתחושות קשות של חוסר אונים ובדידות.

להדרכה במרחב קבוצתי פוטנציאל גדול לתחושת שותפות, לכידות והתפתחותית מקצועית הדדית. 

השתלמויות והכשרות בנושאים מגוונים:

 -  להבין טראומה מורכבת 

 -  טראומה מינית -  מיתוסים ודינימיקה 

 -  חלון הסבילות  -  בין ניתוק להצפה

 -  מניעת אלימות מינית 

 -  טראומטיזציה משנית ו self care

 -  טיפול במרחב החיים  - תיאוריה ופרקטיקה 

 
 
 

תחומי ההתמחות שלי

Misty Woodland

הדרכה והכשרת אנשי חינוך וטיפול

הדרכה פרטנית, קבוצתית והכשרת צוותים במסגרות טיפוליות וחינוכיות. 

Wild Path

מתבגרים והוריהם

טיפול פרטני במתבגרות/ים. 

ליווי הורים למתבגרות/ים. 

Ray of Light

טראומה וטראומה מורכבת 

 טיפול עבור מתמודות/ים עם טראומה וטראומה מורכבת.

מתן ליווי לבני/ות משפחה. 

Fire Wood

טיפול   

פסיכודינאמי התייחסותי 

טיפול פרטני בנשים

וגברים בגישה התייחסותית. 

 

 חלקים באתר מנוסחים בלשון נקבה אך רלונטיים לגברים גם כן. 

© 2019 by Sivan Giladi, Proudly created with Wix.com